بازی منحصر به‌فرد پاتاپون!

اگر دنبال یک تجربه جدید و منحصر به فرد هستید شک نکنید و یک نسخه از بازی پاتاپون را روی کنسول دستیPSP خود بریزید! مدت‌ها زیادی چشم انتظار عرضه این بازی بودیم و از همان اولین لحظه‌ای که اعلام شد سازنده‌های لوکوروکو در حال طراحی یک عنوان جدید هستند، شمارش معکوس برای بازی کردن پاتاپون آغاز شد. شاید به همین دلیل باشد که حتی حاضریم نسخه ژاپنی آن را هم بازی کنیم!

تصاویری از بازی

پاتاپون با لوکوروکو تفاوت زیادی دارد. اصلا فکر نکنید که مانند لوکوروکو، حتما از پاتاپون بازی کردن هم لذت خواهید برد. پاتاپون یک تجربه کاملام منحصر به فرد است و احتمال دارد به مذاق خیلی‌ها خوش نیاید. سبک بازی ریتمیک است و برای تمام کردن هر مرحله باید صبر و حوصله زیادی به خرج بدهید. پاتاپون‌های شما موجودات بامزه کوچک و بی اعصابی هستند که دوست دارند آبرو و اعتبار از دست رفته‌شان را باز بیابند. این موجودات با نواختن مارش مخصوص جنگ تحریک می‌شوند این شما هستید که با نواختن ریتم‌های مختلف، آنها را وادار به کارهای مختلف می‌کنید.

پاتاپون را باید در سبک استراتژی نوبتی دسته بندی کرد. کادر اطراف صفحه بر اساس ضرب‌های مارش پاتاپونی چشمک می‌زند. شما باید زدن دکمه‌های مربوط به مارش را با این ضرب تنظیم کنید. کلید‌های مربع، دایره، مثلث و ضربدر به ترتیب فریادهای پاتا، پون، چاکا و دون هستند. هر عملی در میدان نبرد احتیاج به خواندن شعر خاص خودش را دارد. اگر بخواهید افراد به جلو حرکت کنند باید شعر پاتاپاتاپاتاپون! را بخوانید و این به زبان دکمه‌ها می شود مربع، مربع، مربع، دایره. همینطور برای کار‌های دیگر از قبیل حمله، عقب نشینی و این چیزها باید شعرهای دیگری را حفظ کنید. البته با زدن کلید راهنما همیشه ترتیب این شعرها به شما نشان داده می‌شود.

تصاویری از بازی

مانند بازی‌های نوبتی، حرکات دوبخشی هستند. در بخش اول شما شعر مربوط را وارد می‌کنید و در بخش دوم صبر می‌کنید تا پاتاپون‌ها دستور شما را انجام بدهند و شعر را تکرار کنند. در میان فرصت دارید تا برای حرکت بعدی فکر و ترتیب مورد نظر دکمه‌ها را انتخاب کنید. بخش استراتژی بازی هم در واقع نحوه چینش انواع کلاس‌های پاتاپون در صف نبرد، تعداد آنها، تجهیزات و جادوهایشان است. معمولا برای اینکه جنگجوهایتان به تراز خوبی برسند، باید بعضی مراحل را چندبار تکرار کنید تا آن ها قوی‌تر شوند.

یکی از خصوصیات بازی پاتاپون، سرعت یکنواخت آن است. چه صحنه روبه‌رویتان هیجان انگیز باشد و چه کسل کننده، همه چیز با یک سرعت روایت می‌شود. این موضوع نمی‌تواند جزو خوبی‌ها یا بدی‌های پاتاپون باشد زیرا بعضی‌ها از چنین چیزی خوششان می‌آید و بعضی‌ها هم نه. همانطور که اشاره شد تصویر همواره ضرب آهنگ را با چشمک زدن به شما نشان می‌دهد. پس از مدتی به راحتی با تمپوی آن آشنا می‌شوید و بدون اشتباه دستورها را وارد می‌کنید.

انجام ده دستور پشت سر هم موفق، باعث می‌شود پاتاپون‌های شما به حالتFever  بروند. در این حالت سرعت حرکت آنها و قدرت و دقت ضربه‌هایشان افزایش پیدا می‌کند. فقط مواظب باشید که در اولین دستور بعد از فعال شدن حالتFever  که سر و صدا و شلوغ بازی های پاتاپون‌ها بیشتر می شود، ریتم ضرب‌ها را از دست ندهید!

پاتاپون یک بازی استراتژی است. در هر مرحله تعداد زیادی آیتم، سلاح یا جادو پیدا می‌کنید که در مراحل بعد قابل استفاده هستند. بین هر مرحله به دهکده پاتاپون ها می‌روید و به سر و سامان دادن آنها برای نبرد بعدی می‌پردازید. زیر بازی‌های جالبی مانند آب دادن درخت غول آسا هم وجود دارند که همه آنها بر پایه ریتم و موسیقی مخصوص پاتاپون‌ها ساخته شده اند و معمولا انجام دادن درست آنها باعث گرفتن جوایز ارزنده هم می‌شود.

از نظر گرافیکی پاتاپون زیباست. از دیدن این موجودات کوچک که بدنی مانند چشم دارند و با همان یک چشم به راحتی می‌توانید حالت روحی‌شان را درک کنید سیر نخواهید شد؛ همچنین از شنیدن سر و صدای و آواز خواندن آنها که همینطور که تعداد چند ضرب‌هایتان بالا می رود، لحن‌شان هم تغییر می‌کند. توصیه می‌کنم بازی را شب قبل از خواب انجام ندهید زیرا تا صبح ممکن است نوای پاتاپاتاپاتاپون! در مغزتان طنین انداز شود و تمام روز از آن بیرون نرود!

 

منبع: هفته نامه کلیک

مطالب مرتبط:

یک بازی لذت‌بخش برای همه خانواده

پریدن با چتر به جنگ جهانی دوم

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد