X
تبلیغات
رایتل

 چگونه و چرا خودتان را به Proxy Server مسلح کنید

هر رایانه‌ای که به اینترنت وصل باشد با رایانه‌های دیگری اطلاعات رد و بدل می‌کند. این رد و بدل گاهی می‌تواند مخرب هم باشد. همان‌طوری که شما به اطلاعات رایانه‌های دیگر دسترسی دارید، دیگران هم می‌توانند به محتویات رایانة شما دسترسی پیدا کنند و تغییراتی به وجود آورند. به همین دلیل، رایانه‌هایی که اطلاعات حیاتی یا محرمانه دارند (مثلاً رایانه‌های محل کار شما)، نباید بدون اسلحه به اینترنت وصل شوند. Proxy Server اسلحة شما در برابر افراد نفوذگری است که قصد دارند اطلاعات رایانة شما را دستکاری کنند.

وقتی برای گشت و گذار در وب از Proxy Server کمک می‌گیرید، رایانه‌ای در مرکز ISP شما، ورود و خروج اطلاعات از رایانة شما را محدود می‌کند. در نتیجه دستیـابی به اطلاعات رایانـة شمـا بـرای دیگران مشکل می‌شود. در ضمن به رایانه‌ای که ورود و خروج اطلاعات رایانة شما را محدود می‌کند، Firewall هم گفته می‌شود. برای استفاده از Proxy Server دو مشخصه از طرف ISP (در هنگامی که مشترک اینترنت می‌شوید) به شما داده می‌شود. این دو مشخصه عبارتند از: 1- آدرس سرور (IP Address) 2- شمارة پورت (Port Number). در این کار عملی شما یاد می‌گیرید چگونه اینترنت اکسپلورر را مسلح به خدمات Proxy Server کنید. آماده‌اید؟ پس شروع کنیم...

  

اینترنت اکسپلورر را راه‌اندازی کنید  

 

 چگونه و چرا خودتان را به Proxy Server مسلح کنید

برای اینکه در گشت و گذار کردن در وب مسلح به Proxy Server شوید اولین قدم اجرای مرورگر وبی است که می‌خواهید با آن صفحات وب را باز کنید. بنابراین اینترنت اکسپلورر را راه‌اندازی کنید.

   

 پنجرة Internet Options را باز کنید  

 

 چگونه و چرا خودتان را به Proxy Server مسلح کنید

منوی Tools را گشوده و گزینة Internet Options را کلیک کنید تا پنجرة Internet Options به نمایش در آید.

 

صفحة پیکربندی ارتباط را باز کنید  

 

 چگونه و چرا خودتان را به Proxy Server مسلح کنید

زبانة Connections را کلیک کنید تا صفحة Connections به نمایش در آید. در صفحة Connections نحوه‌ای که رایانة شما به اینترنت وصل می‌شود نشان داده می‌شود. کانال ارتباطی‌ای که مایلید مسلح کنید را انتخاب نموده سپس بر روی دکمة Settings کلیک کنید. پنجرة Settings به نمایش در می‌آید.

 

Proxy Server خودتان را مشخص کنید  

 

 چگونه و چرا خودتان را به Proxy Server مسلح کنید

گزینة Use a proxy server for this connection را کلیک کنید تا تیک جعبة کنار آن به نمایش درآید. سپس آدرس سرور خودتان را در کادر Address وارد نموده و شمارة پورت سرور را در کادر Port تایپ کنید.

 Ok را جهت تأیید عملیات کلیک کنید  

 

 چگونه و چرا خودتان را به Proxy Server مسلح کنید

با کلیک دکمة Ok، تغییراتی که در پنجرة Settings انجام دادید، ذخیره می‌شود و پنجرة Settings بسته می‌شود. برای ثبت نهایی تغییرات و بسته شدن پنجرة Internet Options دکمة OK موجود در این پنجره را نیز کلیک کنید. لازم به ذکر است با کلیک دکمة Apply نیز تغییرات انجام شده ذخیره می‌شوند ولی پنجرة Internet Options بسته نمی‌شود.

با انجام این کار عملی شما اینترنت اکسپلورر را به یک Proxy Server مسلح کرده‌اید و از این به بعد باز کردن صفحات وب در مرورگر اینترنت اکسپلورر امن‌تر خواهد بود. ساده‌ بود، نه؟

 

* توجه*

خلع سلاح کردن Proxy Server برای مشاهدة صفحات وب ذخیره شده در یک Intranet

Intranet شبکه‌ای است خصوصی که معمولاً داخل شرکت‌ها و مؤسسات از آن استفاده می‌شود. رایانه‌های شبکة Intranet می‌توانند به اینترنت هم وصل شوند. ولی رایانه‌های این نوع شبکه‌ها باید مسلح به Proxy Server باشند. یعنی جزو ذات این شبکه است که برای امنیت بیشتر فایل‌های شرکت، اطلاعات به وسیلة Proxy Server ها محدود شود تا کاربران با رایانه‌های خارج از مؤسسه نتوانند به راحتی به محتویات رایانه‌های این نوع شبکه‌ها دسترسی پیدا کنند. با این وجود ممکن است شما به عنوان یک کاربر داخلی بخواهید صفحه وبی باز کنید که روی حافظة یکی از این رایانه‌های Intranet ذخیره شده‌ است. شما برای باز کردن چنین صفحاتی نیاز به Proxy Server ندارید و شما می‌توانید Proxy Server را برای مشاهده چنین صفحاتی خلع سلاح کنید. برای انجام چنین کاری در پنجرة Settings گزینة Bypass proxy server for local (Intranet) addresses (به شکل مرحلة 4 نگاه کنید) را فعال کنید سپس دکمة Ok را جهت ذخیرة تغییرات کلیک کنید.

 

 

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد