دیفن باخیا(Dieffenbachia amoena  )

 

گیاهی است با برگهای زیبا از خانواده آراسه  که در اکثر آپارتمانها وجود دارد که گاهی در صورت بالا بودن سن گیاه و مهیا بودن شرایط گل می دهد که البته خیلی کم دیده می شود . وچندین نوع دارد و گیاهی مقاوم است و به دلیل سادگی نگهداری در اکثر آپارتمانها دیده می شود .

نیازها :

 

نور :

نور غیر مستقیم بهترین نور برای گیاه است و نسبت به نور مستقیم آفتاب حساس است و آسیب می بیند در صورت کمبود نور گیاه علفی و ساقه هایش دراز می شود

معمولا در نور معمولی ساختمان خوب رشد می کندو به  هر نوری به جز تابش مستقیم سازگار است .

گیاه را هر چند وقت یکبار بچرخانید تا برگها به  یک طرف منحرف نشود .

دما :بهترین درجه حرارت بین 13 تا 18 درجه است  و معمولا فقط در فصل زمستان باید در اتاق نگهداری شود و در بقیه فصول می تواند دمای محیط را تحمل کند البته نسبت به سرمای بیش از اندازه حساس است .

 

آبیاری :

در تابستان هفته ای 2 تا 3 بار کافی است و در زمستان هفته ای یک بار البته چون بیشتر اوقات به دلیل آبیاری زیاد از اندازه گیاه پوسیده شده و از بین می رود و گیاه نسبت به خشکی مقاومتر است تا آبیاری بیش از اندازه  پس اجازه دهید در  بین  دو آبیاری سطح خاک گلدان خشک شود .

در بیشتر منازل به دلیل آبیاری بیش از اندازه گیاه از بین می رود.

 

خاک :

 خاک برگ برای این گیاه مناسب است   مخلوط یک قسمت خاک رس و یک قسمت کود حیوانی  و دو قسمت برگ برای این گیاه مناسب است .  زیاد بودن کود حیوانی باعث پوسیدگی می شود .

 

تکثیر :

جدا کردن پا جوشهای ریشه دار و کاشتن آنها یا قلمه زدن ساقه برگ دار و بدون برگ  بدین ترتیب که ساقه های برگدار را پس از جدا کردن از گیاه چند ساعت تا یک روز در هوای آزاد گذاشته تا  محلهای برش خشک شود و سپس یا در یک ظرف آب قرار داده تا ریشه دهد و سپس کاشته شود یا قلمه ها را در ماسه  باید کاشت  و از قلمه های بدون برگ و دارای حداقل یک جوانه را به اندازه 5 سانتیمتر بریده و بعداز دو روز قرار دادن در هوای آزاد به صورت افقی طوری که جوانه به سمت سطح خاک باشد کاشت نمود تا پس از ریشه دار شدن آنها را در گلدانهای جداگانه کشت نمود .

 

نکته :

 البته قرار دادن چند قرص ضد بارداری در خاک گلدان و یا حل کردن آن در آب و آبیاری گیاه باعث افزایش رویش  پا جوشها می شود که تکثیر آنها خیلی راحتتر است

البته همیشه گیاهان خود را با کودهای مایع موجود در بازار ( مانند زربار ) هر 15 روز یک بار به نسبتهای مشخص که از طرف تولید کننده معین می شود  در آب حل نموده و آبیاری کنید

 

________________________________________

 

 

یوکا ( yucca elephantipes ):

 

گیاهی ست زیبا از خانواده آگاواسه با برگهای کشیده و خنجری نوک تیز و به رنگ سبز و دو گونه دارد یکی که فاصله برگها در آن زیادتر است و گل نمی دهد و این نوع برای آپارتمان بیشتر توصیه می شود و نوع دیگر که فاصله برگهای آن کمتر و گلهایی به شکل زنگوله واژگون وسفید و کرم رنگ می دهد و برای کشت در باغچه مناسبتر است هر دو گونه را می توان هم در آپارتمان و هم در باغچه نگهداری کرد .

گیاهی بسیار مقاوم است و در هر جای خانه می توان از آن استفاده کرد نسبت به شرایط نامساعد نور  دما  و هوا مقاوم است و به همین دلیل در اکثر خانه ها دیده می شود

نیازها :

 

نور :

به نور کافی احتیاج دارد در آفتاب کامل می توان نگهداری کرد ولی در سایه پس از مدتی گیاه بد شکل شده و فاصله برگها زیاد می شود .

 

دما :

درجه حرارت مطلوب در زمستان 10 تا 16 درجه سانتیگراد است و در  تابستان محتاج به نگهداری در خارج از اتاق است  ولی کلا از نظر دما در هر فصلی هم میتوان در اتاق و یا خارج از خانه نگهداری نمود ( نسبت به سرما مقاوم است )

 

آبیاری :

در تابستان آنرا همیشه مرطوب و هر 2 تا 3 روز یکبار آبیاری نمایید در زمستان بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک گلدان خشک شود کلا اکثر گیاهان چون در زمستان به علت دمای پایین رشد نمی کنند  به آب کمی نیازمند هستند

 

خاک :

خاک مناسب خاک لوم است که مخلوطی از شن  رس و مواد آلی است

 

تکثیر :

جدا کردن پاجوشها ( پا گیاه ) در بهار از گیاه مادر و کاشتن آنها  ، کاشتن قلمه در شن و ریشه دار کردن آن که در اوایل بهار بهتر جواب می دهد البته اگر جوانه انتهایی گیاه را ببرید گیاه پس از مدتی در قسمت جوانه انتهایی دو یا سه شاخه میشود که از آنها می توانید برای قلمه زدن استفاده نمایید .

 

________________________________________

 

کاج مطبق ( Araucaric excelsa )

 

گیاهی  است سوزنی  برگ  و زیبا و از خانواده  آراکریاسه  با شاخه های  مطبق ،  موطن  اصلی  آن جزیره نور فولک استرالیا است . رشد آن در محیط طبیعی زیاد ولی در آپارتمان به کندی رشد مینماید  احتیاج به اکسیژن فراوان دارد و درجه حرارت بالا را تحمل نمی کند .

نیازها :

 

نور :

اگرچه سایه را تحمل می کند ولی نزدیک به پنجره با نور  ملایم  نگهداری کنید  البته قابلیت نگهداری در  آفتاب را نیز دارد که بهتر  است   در بهار و تابستان آنرا در خارج از آپارتمان نگهداری کنید . در نور کامل بدون تابش  آفتاب سبزتر  میماند ولی در آفتاب بهتر رشد می کند . هر چند  وقت  یکبار آنرا 180 درجه بچرخانید تا به طرف نور منحرف نشود .

 

دما :قابلیت تحمل همه دما ها را دارد به  همین دلیل می توان آنرا  در داخل یا خارج از  آپارتمان   نگهداری کرد .  ( به عنوان گیاه باغچه ای و  آپارتمانی کاربرد دارد  ) .

 

آبیاری : در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان در 7 تا 10 روز یکبار آبیاری نما یید  خاک را همیشه مرطوب نگهدارید  .

 

خاک :خاک کمپوست برای این گیاه مناسب است  . خاک را سبک تهیه نمایید  مخلوطی از دو قسمت گل  و سه قسمت  برگ پوسیده برای این گیاه مناسب است .

 

تکثیر : تکثیر کاج مطبق در خانه بسیار مشکل و تقریبا ناممکن است . برای  تکثیر از  بذر یا قلمه استفاده می شود که البته قلمه باید از انتها ی ساقه گیاه باشد  در غیر اینصورت گیاه حاصل کج در می آید.

 

________________________________________

 

فیکوس (Ficus elastica ) :

 

گیاهی است از خانواده موراسه که در اصل زادگاهش آسیای استوایی است در هوای آزاد ارتفاع آن به 30 متر می رسد  . گیاهی که جواب خوبی به شرایط آپارتمان میدهد

 

برگها پهن و براق و چرمی با نوک تیز و به صورت متناوب در طول ساقه میرویید با ریزش برگهای پیر در قاعده ساقه گیاه حالت بد منظر به خود می گیرد که در این حالت میتوان آن را از نزدیکی سطح خاک قطع کرد تا گیاه جوان گردد .

 

نیازها :

 

نور :

اگرچه در سایه هم میتواند خود را زنده نگهدارد ولی  رشد آن مطلوب نمی باشد از معرض نور مستقیم آفتاب در امان نگهدارید .به نور کامل نیاز دارد .

 

آبیاری :

اجازه دهید سطح خاک  در بین دو آبیاری خشک شود  آب زیاد از اندازه به گیاه آسیب میرساند . این گیاه نسبت به خشکی مقاوم است  . در تابستان هفته ای دو بار و در زمستان هفته ای یکبار کافی است

 

خاک:

بهترین خاک  خاک لوم است مخلوطی از برگ پوسیده و کود حیوانی و  خاک رس ( خاک باغچه )

 

تکثیر :

گرفتن قلمه حداقل با یک برگ در بهار و ریشه دار کردن آنها در درجه حرارت 24 تا 27 درجه سانتیگراد البته در بهار معمولا همه قلمه ها ریشه می دهد .

 

 نکته گیاه پزشکی :

 گلدان گیاه مریض را هرگز عوض نکنید چون باعث از بین رفتن گیاه می شود

 

 

________________________________________

 

لیندا ( Elephant foot tree )

 

برگها باریک و کشیده و ضخیم و مقاوم ، مجنون و آویزان و فنری ، حالت زیبای آن ناشی از سرازیر شدن برگها به طرف پایین بخصوص در سنین بالا انتهای ساقه ضخیم و شکل عجیبی به خود می گیرد و نام انگلیسی آن به معنی پای  فیل به همین علت است با بالا رفتن سن گیاه از ساقه آن جوانه هایی میروید که به خاطر حفظ شکل و فرم آن باید فورا حذف گردند

نیازها :

 

نور :در نور کامل بهترین رشد را دارد ولی در نیم سایه نیم آفتاب هم رشد خوبی دارد هر چند وقت یکبار گلدان را به محل پر نور ببرید . سعی کنید نور کافی باشد .

 

دما :در زمستان 10 تا 13 درجه و در تابستان 21 درجه بهترین درجه حرارت است .

البته در صورت افت دما آبیاری را قطع کنید .

 

آبیاری :جهت مرطوب نگهداشتن گلدان 2 تا3 بار در هفته در تابستان آبیاری نمایید در بهار و پاییز هفته ای یکبار و در زمستان به آن هر سه هفته یکبار آب دهید در زمستان و دمای پایین در صورت آبیاری زیاد از اندازه برگها ریزش میکنند .

 

خاک :بهترین خاک  خاک لیمونی است ( ترکیبی از  رس  ، شن ، مواد آلی  که بهتر است در مواد آلی از خاک برگ بیشتری استفاده شود تا خاک کمی از لوم سبکتر باشد )

تکثیر :

کاشت بذر در خاک پیت در هوای گرم  یا ریشه دار نمودن جوانه های ظاهر شده روی ساقه  ( البته تکثیر  لیندا در منزل خیلی مشکل است تقریبا ناممکن است )

 

________________________________________

 

 

 

برگ انجیری ( monstera deliciosa )

 

گیاهی بسیار مقاوم است . هوای گرم و مرطوب ایده آل آن است تغییرات درجه حرارت را براحتی می پذیرد  ، ریشه های هوایی آنها احتیاج به تغذیه و تکیه گاه خزه دار دارند برای افراد مبتدی گیاهی مناسب است .

نیازها :

 

نور :

نزدیک پنجره با نور غیر مستقیم نیم سایه نیم آفتاب نور دلخواه این گیاه است مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید .نور مستقیم آفتاب باعث سوختگی برگها میشود

 

دما :اگرچه تا 10 درجه مقاومت میکند ولی کمتر از 13 درجه را دوست مقاومی است در زمستان در صورت افت دما اگر به گیاه خیلی کم  آب بدهیدر مقابل سرما مقاومت میکند در تابستان غبار پاشی کنید .

 

آبیاری :

در بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک گلدان خشک شود آب بیش از اندازهبرای گیاه مضر است .

 

خاک :

ترکیبی از خاک برگ  ( مقدار خاک برگ بیشتر باشد ) کود آلی و خاک باغچه ( گل رس ) برای این گیاه مناسب است .

 

 

تکثیر:

 گرفتن قلمه در بهار که البته چون قلمه ها دارای ریشه هوایی هستند براحتی

تکثیر می شود و هر 3 یا 4 قلمه ای را که ریشه کامل داده در یک گلدان کاشته و

وسط گلدان یک قیم خزه دار قرار دهید تا گیاه روی این قیم رشد کرده و بالا رود که

منظره زیبایی به گلدان می دهد

 

نکته :

البته بعضی از گونه های این گیاه احتیاج به قیم ندارند  . همیشه روی برگها را با پارچه ای نرم از گرد و غبار پاک کنید .

 

________________________________________

 

 

آگلونما ( (Aglaonema treubii

 

گیاهی است از خانواده آراسه با برگهای ابلق خود گیاه بسیار زیبایی است ، ساقه ها کوتاه و برگهای بیرون آمده از غلاف ، نیزه ای شکل و خم شده به طرف پایین با طول 12 تا 15 سانتیمتر مقاومت خوبی در برابر سایه و خشکی دارند .

نیازها :

نور :

به نور کافی احتیاج دارد از آفتاب مستقیم بیزار است و تقریبا در همه جای آپارتمان که مقداری نور طبیعی داشته باشد می ماند .

 

دما :

در زمستان باید در داخل خانه نگهداری شود  و تا 10 درجه سانتیگراد را نیز تحمل می کند .

آبیاری :

اجازه دهید در بین دو آبیاری سطح خاک گلدان خشک شود زیرا آب زیادی باعث پوسیدگی می شود

 

خاک :مانند دیفن باخیا به خاک برگ نیاز دارد .

 

تکثیر :

مانند دیفن باخیا تکثیر می شود یعنی هم می توان ساقه بدون برگ را به صورت افقی در ماسه کاشت یا قلمه برگدار را کاشت یا از جوانه هایی که از خاک خارج می شوند استفاده کرد .

 

نکته :

اگر برگها خیلی آویزان هستند برگها را دسته کرده و چند روز درون روزنامه پیچیده تا برگها شکل ایستاده به خود بگیرند .

 

________________________________________

  

بنجامین ( benjamina )

 

گیاهی بسیار زیبا ست که زیبایی خاصی به منزل می دهد از خانواده انجیر ( موراسه ) برگهای کوچک  با رنگ سفید و سبز به صورت ابلق در آن دیده می شود معمولا بنجامین را به دلیل حساسیت بالا و مقاومت کم در برابر عوامل محیطی روی فیکوس بیجامین پیوند می زنند تا مقاومتر شود که اگر در صورت مشاهده برگهای سبز یکنواخت چون مربوط به پایه است بهتر است قطع شوند تا گیاه ابلق بهتر رشد کند .

 

نیازها :

 

نور :

به نور بیشتری نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی نیازمند است اما تابش مستقیم آفتاب را تحمل نمی کند ( معمولا بهترین نور حالتی است که گلدان در زیر سایه بان جنوبی طوری قرار گیرد که آفتاب به گلدان گیاه برسد اما به برگهای گیاه آفتاب نتابد و برگها  در سایه ( نور کامل ) باشند )

 

نکته :

چون بنجامین نسبت به تغییر عوامل محیطی حساس است و با کمترین تغییری برگها ریزش می کند از چرخاندن و جابجایی گلدان بپرهیزید .

 

دما :

حداقل درجه حرارت در زمستان 15 و در تابستان حداکثر 24 درجه می باشد و در زمستان حتما باید در اتاق نگهداری شود نسبت به سرما حساس است .

 

آبیاری :

در بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک خشک شود ( باید به اندازه یک انگشت در زیر خاک را بازدید نمود اگر خشک بود باید آبیاری بعدی صورت گیرد ) و معمولا در خانه ها به دلیل عدم رعایت این مساله و آبیاری بیش از اندازه گیاه از بین می رود  . بهتر است از آبی که چند ساعت در محیط بوده و همدمای محیط است برای آبیاری استفاده شود هرگز با آب سرد آبیاری نکنید .

 

خاک :

بهترین خاک  کمپوست  ( خاک برگ ) یا کود حیوانی یا خاک لوم است  ( مخلوطی از شن ، رس و مواد آلی ( برگ پوسیده ) ) است .

 

تکثیر :

تکثیر این گیاه در آپارتمان مشکل است برای تکثیر از قلمه هایی که حداقل یک برگ همراه دارد استفاده شود

 

نکته مهم :

برای اشخاصی که در نگهداری گیاهان آپارتمانی تازه کار هستند نگهداری بنجامین توصیه نمی شود زیرا گیاه خیلی حساسی است  و نگهداری این گیاه  برای افراد کمی با تجربه توصیه می شود .

 

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد