زینلی انتقاد کرد:
خروج متخصصان بیوتکنولوژی از کشور
جام جم آنلاین: رئیس انجمن ژنتیک ایران گفت: قانون ثبت اختراع، تعطیلی شورای عالی زیست فناوری و لایحه ایمنی زیستی هر کدام به تنهایی می توانند یک کشور را تعطیل کنند و می بینیم که با این اتفاقات حوزه بیوتکنولوژی در معرض تعطیلی قرار دارد.

به گزارش مهر، دکتر سیروس زینلی روز گذشته در نشست خبری شرکت کنندگان در دهمین کنگره ژنتیک در انتقاد به تعطیلی شورای عالی زیست فناوری و در خطر بودن وضعیت بیوتکنولوژی کشور افزود: تغییر و تحولاتی که در سه سال اخیر رخ داده است با هر نیاتی که اتفاق افتاده برآیند این اتفاقات برای پژوهشگران بسیار نگران کننده است.

وی اظهار داشت: سیاستهایی در کشور در سطوح پائین تر توسط کارشناسان ظاهر فریب و معلوم الحال اعمال می شود که این افراد با نظرات خاص خود مسئولان کشور را تحت تأثیر قرار می دهند.

عضو هیئت علمی انستیتو پاستور ایران گفت: اگر دستاوردی در این زمینه صورت گرفته است محصول تلاش بیوتکنولوژیستهای کشور است و اگر انتقادی نیز صورت می گیرد از روی دلسوزی بوده و نباید از آن تعبیر عنادورزی شود. چرا که همه این افراد جزء نظام هستند و برای پیشرفت نظام جمهوری اسلامی زحمت کشیده اند.

وی نکته مهم در بیوتکنولوژی را آینده این علم در دنیا دانست و گفت: یکی از اساتید دانشگاه هاروارد معتقد است موضوع زیست فناوری آنقدر اهمیت پیدا می کند که تاریخ کشف زنوم همانند تاریخ کشف قاره آمریکا در کتابهای درسی عنوان می شود و شاهد تحولات فوق العاده ای خواهیم بود. پروژه ژنوم در ابتدا با هزینه زیادی انجام شد اما حال با هزینه کمتری قابل انجام است.

زینلی یادآور شد: علی رغم اینکه کشورها و شرکت های دیگر که در این زمینه فعال نبوده اند به حیطه بیوتکنولوزی با سرعت بسیاری وارد شده اند و ما ادعا می کنیم که از بخش خصوصی حمایت می کنیم اما در عمل حمایتی از محققان داخلی صورت نمی گیرد.

وی تأکید کرد: دیگر کشورها با برنامه ریزی دقیق جوانان و آنچه که بدست آوردیم را می برند و در حال حاضر مصر، امارات متحده عربی و عربستان سعودی برنامه ریزی گسترده ای در زمینه بیوتکنولوژی انجام داده اند و این در حالی است که دانشجویان دکتری تخصصی بیوتکنولوژی دارای رتبه های یک رقمی کنکور کشور ما به سرعت در حال خارج شدن از کشور هستند. 

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد