X
تبلیغات
رایتل

پر فشاری خون

افزایش فشار خون از بزگترین عوامل تهدید کننده سلامت درکشورهای صنعتی به شمار می رود. این بیماری نقش عمده ای در بروز بیماریهای عروق کرونر، سکته مغزی، نارسایی قلبی، نارسایی کلیوی و مرگ ناشی از این بیماری ها در پی دارد. تغییر رژیم غذایی نیز ممکن است بتواند جایگزین درمان دارویی شود و یا در صورت نیاز به درمان باعث شود که درمان با داروهای کمتر و دوزهای پایین تری انجام شود.

رگهای خونی موسوم به سرخرگها خون را از قلب به اندام های گوناگون بدن می رساند وهر بار که قلب منقبض می شود خون را با فشار وارد سرخرگها می کند،بنابراین فشار خون، حاصل مقاومت عروق در برابر ضربان های قلب است.

فشاری که درعروق خونی در پی ضربان قلب پدید می آید فشار خون سیستولیک نام دارد و فشاری که به هنگام استراحت قلب یعنی بین دو ضربان پدیدار می شود فشار خون دیاستولیک است.

دربزرگسالان میزان طبیعی فشار خون سیستولیک 120 میلی لیتر جیوه و فشار خون دیاستولیک 80 میلی لیترجیوه است که اغلب 120 روی 80 خوانده می شود.

فشار خون طبیعی در کودکان کمتر از ده سال 90 روی 60 و در بزرگسالان 120 روی 80 ودر میانسالان 130 روی 85 میلی متر جیوه است.

بنابراین در صورتی که یک شخص بالغ، فشار خون سیستولیک برابر یا بیشتر از 140 میلی لیتر جیوه داشته باشد به پرفشاری خون مبتلاست.

در90 تا 94 درصد از بیماران علت مشخصی برای افزایش فشار خون یافت نمی شود و این افراد به عنوان مبتلایان به فشار خون اولیه شناخته می شوند. الگوی فامیلی درافزایش فشار خون اولیه شایع است هر چند چاقی ، زندگی کم تحرک و مصرف نمک در افزایش فشار خون موثرند.

البته در 5 درصد بیماران، علت ثانویه ای برای افزایش فشار خون وجود دارد که بررسی های بالینی دراین افراد ضروری است. شایعترین علل افزایش فشار خون ثانویه، بیماری کلیوی و تیروئیدی ، تومورهای مغزی و حاملگی به شمار می روند.

مصرف نمک استفاده از کربوهیدرات های ساده و خوردن غذاهای چرب  از عوامل موثر در افزایش فشار خون هستند.

توصیه پزشکان برای جلوگیری و درمان فشار خون عبارتند از :

کاهش انرژی دریافتی برای رسیدن به وزن مطلوب و نگهداری آن.

کاهش مصرف نمک به چهار تا شش گرم در روز.

استفاده از کربوهیدرات های کمپلکس به جای غذاهایی که دارای روغن های اشباع و کلسترول بالا هستند.

افزایش نسبی در پتاسیم دریافتی با استفاده متعادل از میوه های تازه و سبزی.

مصرف کلسیم کافی روزانه

فعالیت فیزیکی منظم مانند پیاده روی سریع 20 تا 40 دقیقه در روز سه تا پنج بار در هفته .

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد