رتبه جهانی ایران در فضای کسب و کار کاهش می یابد

معاون وزیر اقتصاد و دارایی خبر داد: پروژه بهبود فضای کسب و کار و ارتقای رتبه ایران از 142 به 99 جهان تا اردیبهشت 1388 توسط کارگروه های شاخص های مدنظر در حال اجراست.
به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران "ایسکانیوز"، بهروز علیشری معاون وزیر اقتصاد و دارایی و رییس کل سازمان سرمایه گذاری در نشست مطبوعاتی خود با عنوان پروژه بهبود فضای کسب و کار در ایران در این باره اظهار داشت: تا پیش از این در جهت ارتقای فضای کسب و کار اقدامات کاملی شکل نگرفته و در این رابطه و در جهت ارتقای این فضا متغیر تاثیرگذار متوجه بنگاه های اقتصادی خصوصی است.
وی با اشاره به طفولیت بخش خصوصی و نیاز به رشد آن، عنوان کرد: اگر تمام اقدامات در این راستا آماده سازی شود در صورتی که نهاد ذیربط ظرفیت کافی را نداشته باشد هیچ پیشرفتی در کار نخواهد بود.
علیشری ادامه داد: فضای کسب و کار محیطی است که مجموعه ای از عوامل درگیرند تا بخش خصوصی رشد کند و ضروری است که بخش خصوصی در محیط کسب و کار رشد یابد.
وی با طرح این سوال که چرا فعالیت های اقتصادی بر اساس قوانین موجود در برخی کشورها خیلی ساده شروع و بدون سختی به کار خود ادامه می دهد، اذعان داشت: به منظور رسیدن به پاسخ این سوال، بررسی قوانین و مقررات کشورها با تعامل بخش خصوصی در جهت یافتن گلوگاه ها اقدام کردیم.
معاون وزیر اقتصاد اضافه کرد: رتبه بندی اقتصاد کشورها بر اساس شاخص های تدوین شده و ارایه پیشنهادات برای انجام اصلاحات از اهداف نهایی اقدامات منظور بود.
وی اذعان داشت: شاخص های تدوین شده تا سال 2008 برای تعیین جایگاه و رتبه کشورها با مجری گری موسسه مالی بین المللی (IFC) 1- شروع کسب و کار 2- اخذ مجوزها 3- استخدام 4- ثبت اموال 5- اخذ اعتبارات 6- حمایت قضایی از سرمایه گذاران 7- پرداخت مالیات 8- تجارت فرا مرزی 9- لازم الاجرا شدن قرارداد و 10- تعطیل کردن کسب و کار بوده است.
علیشری گفت: در آخرین رده بندی جهانی، رتبه ایران در فضای کسب و کار میان 185 کشور، 142 گزارش شده که در حد ایران نیست.
وی خاطرنشان کرد: با تشکیل کارگروه ها به منظور بررسی و رسیدگی بیشتر به هر یک از شاخص ها، پروژه بهبود فضای کسب و کار و ارتقای رتبه ایران از 142 به 99 جهان تا اردیبهشت 1388 در حال اجرا است.
رییس کل سازمان سرمایه گذاری ابراز داشت: در گزارش منتشر شده برای سال 2009 با در نظر گرفتن رتبه 142 برای ایران این رتبه برای کشورهای گرجستان، عربستان، ترکیه و امارات به ترتیب 15، 16، 59 و 46 بوده است.
وی اذعان داشت: به منظور بهبود فضای کسب و کار و دو رقمی شدن رتبه ایران در رده بندی جهانی، پیگیری رفع مشکلات و گلوگاه های اثبات شده موثر بر فعالیت بخش خصوصی و سرمایه گذاران در ایران در سطح ملی با کمک دستگاه های اجرایی و قضایی در دستور کار کارگروه ها است.
علیشری در خاتمه گفت: به امید آنکه در گزارش شهریور سال آینده شاهد بهبود رتبه ایران و قرار گرفتن نام کشور در بین برترین اصلاح گران فضای کسب و کار دنیا باشیم.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد