کرایوتراپی
استفاده از کیسه یخ در کاستن دردهای عضلانی و ضرب دیدگی‌ها از قدیم الایام رایج بوده است و مردم بدون این‌که بدانند از کرایوتراپی در کاهش درد بهره می‌بردند اما از علت این‌که چرا کیسه یخ دردهای عضلانی را کاهش می‌دهد، شاید فقط تعداد اندکی از افراد آگاهند.

درمانی از نوع سرما

کرایوتراپی یا همان سرمادرمانی به معنای پایین آوردن دمای  قسمتی از بدن به صورت موضعی است. کرایوتراپی از طریق کیسه‌‌های یخ، حمام‌های آب سرد، اسپرهای خنک‌کننده و دستگاه‌های هدایت نیتروژن صورت می‌گیرد.
استفاده از سرما در درمان به دوره سقراط برمی‌گردد. سقراط از این روش برای  جلوگیری از خونریزی استفاده می‌کرد. در طب قدیمی ایران نیز ابن سینا از سرما در درمان استفاده می‌کرد.

کیسه‌های یخ درمانگر

سرمادرمانی اثرات متفاوتی بر بدن دارد، اما آنچه به صورت طبیعی رخ می‌دهد، این است که سرما موجب تنگی مویرگ‌ها می‌شود و این مساله منجر به کمترشدن سوخت و ساز و انتشار عوامل التهابی مانند هیستامین می‌گردد از این اثر فیزیولوژیک سرما در آسیب‌دیدگی‌های عضلانی استفاده می‌شود که سرما به وسیله کیسه‌های یخ به بافت عضلانی منتقل گردیده و میزان تراوش و ورم در قسمت آسیب‌دیده کاهش می‌یابد، همچنین در انقباضات عضلانی نیز قابل استفاده است. باید از سرما درمانی در آسیب‌های عضلانی و رگ به رگ شدن‌ها حداکثر تا 24 ساعت پس از آسیب دیدن استفاده کرد و حداقل 20 دقیقه باید کیسه یخ را روی محل آسیب قرار داد.

سرمادرمانی در کنار جراحی

از سرطان‌های شایع در میان مردان، سرطان پروستات است که خود را با علائمی چون عدم توانایی در ادرار کردن، درد هنگام ادرار کردن، بی‌اختیاری ادرار و سوزش نشان می‌دهد و بسرعت به درجه‌های بالا می‌رسد. امروزه علاوه بر درمان‌های جراحی، شیمی‌درمانی و رادیوتراپی از سرمادرمانی نیز در درمان این سرطان استفاده می‌شود. در این روش شکاف کوچکی بین مقعد و کیسه‌های حاوی بیضه ایجاد و نیتروژن مایع را به این قسمت هدایت می‌کنند. این نیتروژن منجر به انجماد و از بین رفتن سلول‌های سرطانی می‌شود. همچنین سرمادرمانی در درمان زگیل‌ها نیز موثر است. زگیل‌ها ضایعاتی برآمده از پوست هستند که مسطح یا پایه‌دارند و سرمادرمانی در موارد زگیل کم یا متوسط توصیه می‌شود.

سرمادرمانی روشی موثر

جنبه دیگر استفاده از سرمادرمانی در عفونت گردن رحم است. این مشکل، یک بیماری عفونی است که می‌تواند منشا باکتریایی یا ویروسی داشته باشد و خود را با کمردرد، خونریزی، ترشحات زیاد و احساس ناراحتی هنگام دفع ادرار نشان می‌دهد. این بیماری در مراحل اولیه با دارو درمان می‌شود، اما در مراحل بالاتر از سوزاندن الکتریکی و جراحی استفاده می‌شود.

سرمادرمانی در این بیماری نیز کاربرد دارد و با استفاده از نیتروژن مایع بافت‌های غیرطبیعی را منجمد کرده و از طریق سرمادرمانی بافت‌های غیرطبیعی را از بین می‌برند.

دکتر محبوبه محمدزاده

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد