X
تبلیغات
رایتل

زندگی ‌عاشقانه ‌امپراتور‌ مبارز
 نوروز امسال علاوه بر مجموعه‌های تلویزیونی نوروزی مختلفی که از شبکه‌های مختلف تلویزیون به نمایش درآمد، شاهد پخش روزانه مجموعه تلویزیونی افسانه جومونگ هم بودیم.


تلاش مهمانان برای تنظیم دید و بازدیدهای نوروزی به گونه‌ای که بتوانند در منزل خودشان یا منزل میزبان بیننده قسمت دیگری از این سریال باشند، نشان‌دهنده این است که این مجموعه چنان مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است که می‌توان آن را رقیبی برای مجموعه‌های تلویزیونی نوروزی تولید شده در شبکه‌های مختلف به شمار آورد. اگرچه مدتی است پخش مجموعه‌های تلویزیونی کره‌ای از شبکه‌های تلویزیونی مورد توجه قرار گرفته، اما موفقیت این مجموعه که دربردارنده افسانه‌ای کهن از تاریخ گذشته کشور کره است، در مقایسه با دیگر مجموعه‌ها نظیر امپراتور دریا، جواهری در قصر و متشکرم انکارناپذیر است. این در حالی است که بسیاری از منتقدان و کارشناسان بر این باورند که پخش موفقیت‌آمیز مجموعه تلویزیونی جواهری در قصر یا همان یانگوم که پیش از این جمعه‌شب‌ها از شبکه 2 سیما به نمایش درمی‌آمد، نقش بسیار مهمی در ایجاد فضایی مناسب برای پذیرش پخش مجموعه‌های تلویزیونی کره‌ای مشابه از شبکه‌های تلویزیونی مختلف سیما داشته است. این مجموعه هم‌اکنون نیز شنبه‌ها و سه‌شنبه‌ها مهمان خانه‌های شماست.

افسانه جومونگ مجموعه‌ای حماسی  رزمی است. بدون تردید شخصیت همو سو و چگونگی ارتباط او با همسر، فرزند و مهارت شگفت‌انگیز او در فنون جنگی و حماسی از مجموعه‌ عواملی هستند که بیش از هر چیز بر ذهن مخاطب تاثیر می‌گذارند. این مجموعه نمایشی تاریخی نخستین‌بار در جشن چهل و پنجمین سال بنیانگذاری هنرهای نمایشی در کشور کره جنوبی از شبکه MBC به نمایش درآمد. ابتدا قرار بود این مجموعه در 60 قسمت آماده نمایش شود که با توجه به محبوبیت آن نزد مخاطبان، مدیران شبکه تلویزیونی MBC تصمیم گرفتند مجموعه افسانه جومونگ را به 81 قسمت افزایش دهند. خوبی و بدی عواطف، احساسات و غریزه‌های انسانی نظیر عشق، کینه، حسادت و فداکاری را می‌توان از ویژگی‌های منحصر به فرد این مجموعه تلویزیونی برشمرد. توجه به ارزش‌های انسانی و به تصویر کشیدن مجموعه‌هایی از خصایص و ویژگی‌های اخلاقی و رفتاری در قالب شخصیت‌های گوناگون سبب شده است این مجموعه نه‌تنها در کره‌جنوبی بلکه در دیگر کشورها مورد توجه مخاطبان قرار گیرد و به عنوان یکی از پرطرفدارترین مجموعه‌های نمایشی تاریخی شناخته شود.

افسانه جومونگ در واقع داستان زندگی جومونگ تئوانگ، بنیانگذار پادشاهی گوگوریو است. با وجود این‌که درباره حوادث تاریخی مربوط به دوران پادشاهی جومونگ تنها اطلاعاتی اندک وجود داشته است عوامل ساخت و تولید این مجموعه برای ساخت آن مطالعات جامع و کاملی را در این باره انجام دادند و همچنین برای ساخت بسیاری از صحنه‌های فیلم نیز مجبور به اخذ مجوزهای لازم از سازمان‌های هنری مسوول شدند. علاوه بر این برای افزایش جذابیت بیشتر فیلمنامه داستان‌‌های واقعی جایگزین بسیاری از افسانه‌های روایت شده درباره شخصیت اصلی داستان شدند. اگرچه 2 بازیگر این مجموعه پیش از این در سریال‌های امپراتور دریا و جواهری در قصر به ایفای نقش پرداخته بودند اما اگر بیننده این مجموعه از سریال‌های کره‌ای که در سال‌های اخیر از تلویزیون به نمایش درآمده‌‌اند بوده‌‌اید بدون تردید متوجه شده‌اید که در این مجموعه شاهد بازی هنرمندانه‌ای از این 2 بوده‌اید که شما را به تماشای این مجموعه تشویق کرده است.

داستان از چه قرار است؟

براساس تاریخ گذشته کشور کره، جومونگ 37 سال پیش از میلاد سلسله گوگوریو را بنیانگذاری کرده است. در حقیقت جومونگ فرزند ژنرال هموسو و بانو یوهواست که پس از مرگ پدرش که گمان می‌رود از سوی امپراتوری هان انجام شده است، شاه گیوم وا تصمیم می‌گیرد سرپرستی او را به عهده گیرد. امپراتوری گوجوسون که از امپراتوری‌‌های کهن کشور کره بوده، به دست امپراتوری‌ هان که از امپراتوری‌های قدرتمند کشور چین است، می‌افتد و در نتیجه تنها تعداد اندکی حکومت پادشاهی کوچک در شهرهای مختلف کشور کره باقی می‌مانند که چاره‌ای ندارند جز اینکه در برابر امپراتوری هان سکوت کنند. براساس مجموعه تلویزیونی افسانه جومونگ امپراتوری هان از امپراتوری‌های ظالم و ستمگری است که بسیاری از افراد مهاجر و پناهنده کشور کره را به اسارت گرفته و سلاح‌های جدید را در برابر آنها به آزمایش می‌گذارد. هموسو پدر واقعی جومونگ، جنگجویی شجاع و دلیر بوده است که همراه گیوم وا، ولیعهد بویو به نیروهای ارتش ملحق می‌شود تا با تشکیل ارتش رامول که وظیفه دفاع از مرزهای امپراتوری گوجوسن را به عهده داشته است از کشور خود در برابر حملات بی‌رحمانه امپراتوری هان دفاع کند. هموسو در مبارزه با سربازان چینی زخمی شده و بانو یوهوا، پرنسس قبیله هربک، او را به هوش و در حالی‌که در مسیر جریان آب رودخانه روی آب شناور بوده است پیدا می‌کند. هموسو با مراقبت و پرستاری یوهوا سلامتی خود را به دست می‌آورد و به این ترتیب آنها به هم علاقه‌مند می‌شوند. چینی‌‌ها که همچنان در تعقیب هموسو هستند پس از این‌که از پناه بردن هموسو به این قبیله آگاه می‌شوند، قبیله هربک را به خاک و خون می‌کشند. این در حالی است که هموسو بموقع و پیش از رسیدن سربازان امپراتور از آنجا فرار کرده و در راه با کاروانی از قبیله گیه‌رو آشنا می‌شود و جالب این‌که رئیس کاروان که فرمانروای قبیله گیه‌رو است، بدون این‌که از هویت اصلی هموسو آگاه باشد، شغلی را در این کاروان به او پیشنهاد می‌کند. پس از ارائه این پیشنهاد آنها تصمیم می‌گیرند در پناهگاه موقتی کاروان با هم گفتگو کنند. از آنجایی‌ که هموسو از شنیدن خبر ویرانی قبیله هربک به دست سربازان امپراتوری هان ناراحت می‌شود، یون تابال رئیس قبیله به او مشکوک می‌شود. اما روز بعد اتفاقی می‌افتد که همه چیز را به نفع هموسو تغییر می‌دهد. یون تابال تصمیم می‌گیرد به علت نزدیک بودن زمان وضع حمل همسرش چند روزی در همان محل اقامت داشته باشد که ناگهان راهزن‌ها به کاروان آنها حمله می‌کنند و درگیری و نبرد میان آنها شدت می‌گیرد. کاروان به کمک هموسو در مبارزه با راهزن‌‌ها موفق می‌شود و سوسونو، دختر رئیس کاروان در نهایت سلامتی متولد می‌شود. یون‌تابال که با امپراتوری ‌هان ارتباط تجاری داشته است از این که سربازان امپراتور در تعقیب هموسو هستند و جایزه بزرگی را برای دستگیری او تعیین کرده‌اند، مطلع می‌شود. اما به خاطر نجات کاروان از حمله راهزن‌ها و نجات همسر و فرزندش از دستگیری و معرفی هموسو به سربازان امپراتوری‌ هان خودداری می‌کند.

جالب است بدانید که در دوره پادشاهی گوگوریو، کشور کره بیشترین محدوده جغرافیایی را داشته است و پس از ساخت مجموعه تلویزیونی افسانه جومونگ، بازیگران اصلی این مجموعه تصمیم گرفتند از منطقه‌‌ای که در گذشته بخشی از خاک کشور کره‌جنوبی بوده و در قلمرو این پادشاهی قرار داشته، دیدن کنند. این گروه از بازیگران به همراه کارگردان این مجموعه سال گذشته به پیونگ‌یانگ سفر کردند و در این سفر5 روزه از مقبره بنیانگذار سلسله گوگوریو، جومونگ و دیگر بناهای تاریخی متعلق به این سلسله دیدن کردند.

آن روی سکه

داستان با به تصویر کشیدن ماجراهایی پس از گذشت 20 سال از ماجراها و حوادث اولیه و تعقیب هموسو توسط سربازان امپراتوری‌ هان ادامه پیدا کرده و مسیر اصلی داستان به گونه‌ای پیش می‌رود که سوسونو دختر یون‌تابال رئیس قبیله گیه‌رو نقش مهمی را در تحقق آرزوهای جومونگ در بنیانگذاری کشوری جدید ایفا کرده و به همین علت جومونگ تصمیم می‌گیرد وی را به عنوان همسر دوم خود انتخاب کند. سانگ ایل‌گوک از بازیگران اصلی و هنرپیشه نقش اول این مجموعه است که نسبت به ایفای نقش بوم جانگ در سریال امپراتور دریا، نقش کاملا متفاوتی را ایفا کرده است.
نمایش عواطف، احساسات و غریزه‌های انسانی نظیر عشق کینه ، حسادت و فداکاری را می‌توان از ویژگی‌های منحصربه فرد این مجموعه تلویزیونی برشمرد

اگرچه در امپراتور دریا او از مهارت‌های منحصر به فردی در زمینه هنرهای رزمی برخوردار بود که موجب حیرت و شگفتی سایرین می‌شد؛ اما در این مجموعه وی شخصیت جذابی است که اغلب وقت خود را به تفریح و سرگرمی می‌گذراند و به عنوان یک شخصیت ضعیف و ترسو ظاهر می‌شود؛ اما کیون میری، همان بازیگر نقش بانو چویی در مجموعه تلویزیونی جواهری در قصر این بار نیز همانند نقش پیشین خود، در نقشی منفی ظاهر شده است. او که در نقش ملکه در این مجموعه حضور دارد، از بسیاری جهات شبیه همان بانو چویی معروف است. موقعیت برجسته پرنس جونگ با بازی سانگ ایل‌گوک در کنار 2 فرزند دیگر امپراتور گیوم‌وا و روشن شدن این حقیقت که او فرزند پدر و مادر دیگری است، موقعیت‌های هیجان‌انگیزی را در جریان داستان ایجاد می‌کند. همچنین آشنایی و برقراری ارتباط جومونگ با هموسو پدر واقعی خود و رویدادها و اتفاقات بعد از این دیدار و همچنین دیدار هموسو با یوهوا همسر قبلی‌اش بیننده را تشویق می‌کند تا در نتیجه رسیدن هریک از این شخصیت‌ها در جریان داستان، این وقایع و رویدادها را دنبال کند. جومونگ از یک سو متوجه می‌شود که پدرش فرد دیگری بوده است و به همین علت خود را در فضایی تیره و مبهم که در آن گرفتار شده می‌بیند. از سوی دیگر توطئه‌های بانوی اول دربار و 2 فرزند امپراتور او را در فراز و نشیب‌هایی قرار می‌دهد که برای رهایی از آن باید چاره‌ای بیندیشد. با وجود حسادت‌ها و کینه‌توزی‌های مخالفان جومونگ، چگونگی تعامل و رفتار امپراتور نسبت به هموسو و مادر جومونگ آمیزه‌ای از منطق و احساسات و عواطف انسانی است که بیش از هر چیز موجب شگفتی مخاطبان می‌شود. آنچه سبب باورپذیری شخصیت‌ها در مجموعه تلویزیونی افسانه جومونگ می‌شود، توجه به ارتباطات میان شخصیت‌هاست. قتل ناجوانمردانه هموسو و آگاه شدن جومونگ از یک راز خانوادگی قدیمی درباره خود، صحنه‌های دور از انتظار و در عین حال باورپذیری را طراحی کرده است که ویژگی بارز این مجموعه تلویزیونی به شمار می‌آید. بی‌شک حضور شخصیت‌های فرعی در کنار شخصیت اصلی داستان نقش بسیار مهمی در افزایش جذابیت این شخصیت داشته‌اند. به این ترتیب می‌توان گفت همه این عوامل دست به دست هم داده است تا مجموعه افسانه جومونگ، یکی از پرطرفدارترین مجموعه‌های نمایشی ساخت کشور کره جنوبی که در بسیاری از کشورهای دنیا از شبکه‌های تلویزیونی مختلف پخش شده است، به عنوان یکی از محبوب‌ترین مجموعه‌های تلویزیونی شناخته شود و رتبه نخست پربیننده‌ترین مجموعه تلویزیونی کره‌ای در سال‌های اخیر را به خود اختصاص دهد.

جومونگ، داستانی حقیقی

جومونگ که بیشتر وقت خود را به خوشگذرانی سپری می‌کرد، وقتی متوجه می‌شود برادران ناتنی او یعنی فرزندان امپراتور، قصد کشتن و خارج کردن او را از صحنه رقابت دارند، تصمیم می‌گیرد با افزایش توانمندی‌های خود در زمینه رزمی بتواند انتظارات پدر و مادرش را تا حد امکان برآورده کند و به این ترتیب محبوبیت خود را نزد آنها افزایش دهد و مورد توجه امپراتور قرار گیرد. با این تصمیم‌گیری، جومونگ یادگیری مهارت‌های رزمی و استفاده از توانایی و استعدادهای ذهنی خود را در زمینه‌های حماسی و رزمی آغاز می‌کند و پس از گذشت مدت زمان کوتاهی به توانمندی‌های منحصر به فردی در این زمینه دست می‌یابد. اگرچه او همچنان علاقه‌مند به یادگیری است و نمی‌خواهد دست از تلاش بردارد، اما ناگهان از یک راز خانوادگی مطلع می‌شود که همه چیز را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. در این شرایط جومونگ بر سر دوراهی است. او در مسیری قرار گرفته است که راه بازگشتی نداشته و به ناچار باید به حرکت خود در این مسیر ادامه دهد. آگاهی از این راز خانوادگی نه‌تنها مانع حرکت او در مسیری که در پیش گرفته نخواهد شد، بلکه انگیزه‌ای است برای راه‌اندازی انقلابی بزرگ و بنیانگذاری تمدن و کشوری جدید. اگر نگاهی به تاریخ کشور کره جنوبی بیندازید، بروشنی درمی‌یابید که افسانه جومونگ داستانی حقیقی است که ریشه در تاریخ کهن این کشور دارد.

سهیل امیری از جام جم آنلاین:

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد