X
تبلیغات
رایتل

خیار دریایی طبقه ی وسیعی تقریبا ً 1200 گونه ی خارپوست در رده هولوتورویدها هستند که بیشترشان ساکن مناطق دریایی اقیانوس های جهان هستند و در تمیز کردن ریزه های از کف دریا و خوردن جلبک های ریز نقش دارد .

هره اشرف زاده – رئیس اداره تکثیر و پرورش سایر آبزیان
محمد کاظم سیدی قمی – کارشناس تکثیر و پرورش آبزیان
مرضیه ناجی - کارشناس تکثیر و بازسازی ذخایر
خیارهای دریایی :

* خیار دریایی طبقه ی وسیعی تقریبا ً 1200 گونه ی خارپوست در رده هولوتورویدها هستند که بیشترشان ساکن مناطق دریایی اقیانوس های جهان هستند و در تمیز کردن ریزه های از کف دریا و خوردن جلبک های ریز نقش دارد .
* شبیه همه ی اعضای راسته ی اکینودرماتا ، خیارهای دریایی یک اسکلت درونی فقط در زیر پوست دارند و موقعی که بترسند خیلی از خیارهای دریایی اعضایشان را به خارج از مقعد پرتاب خواهند کرد . در آب های کم عمق ، آنها می توانند جمعیت متراکم تشکیل دهند که شامل خیلی از بیومس های اکوسیستم ها می شوند . قسمتهای میکروسکوپی پوشاننده ی رو ی پوست اسکلت خارها نام دارد .
* برای اطمینان آنها از خودشان ، به وسیله خارج کردن اعضای درونی دفاع می کنند . انتخاب برای خارج کردن اعضا یک تکنیک دفاعی شگفت انگیز است و در نظر اول کم قایده به نظر خواهد آمد . ظاهرا ً هدف ساختن یک یغماگر است و مهم نیست چطور گرسنه اند و مهم بر انگیختن شکم و از دست دادن اشتها می باشد . در زمان بر طرف کردن اشتها که پرتاب روده خود به خارج از مقعد رقت انگیز است که حتی سختترین ماهیان یغماگر هم می خواهند این عمل را به دست آورند .
* مورد جالب توجه این است که خون خیارهای دریایی زرد است زیرا بیش از 10 % بیکمان خون آن وانادیوم است . موجودات خیلی کمی که در خونشان وانابین دارند قادر به چسبیدن به وانادیوم در ترازهای 100 ساعتی از آب دریا هستند . فعلا ً این یک معمای کلی است که چرا خیارهای دریایی و موجودات دیگر به وانادیوم وصل می شوند . وانابین ها یک گروه از پروتئین ها هستند که به ماده ی وانادیوم می چسبند .
* معمای دیگر ، چرا خیارهای دریایی اعضای خود را به خارج از مقعد پرتاب می کنند .یک خیار دریایی همچنین می تواند به صورت جنسی و غیر جنسی تکثیر کند . به هر حال شرح دادن فوت و فن خارج کردن اعضای داخلی که ما حدس می زنیم که بیشتر غیر جنسی باشد . همچنین با همه ی تنفر بر انگیزی جانوران اقیانوس ، خیار دریایی در آسیا خوراک لذیذ و قابل ملاحظه می باشد .
* به طور اساسی کاوش خیار دریایی در اطراف در انتظار دریافت پس مانده برای خوردن و موقعی که چیزی باعث پریشانی آن شود آن روده را به بیرون پرتاب می کند ، درست شبیه این است که شما روی چمن ها در پارک دراز کشیده اید و منتظر ته مانده ی چیپس برای خوردن هستید و موقعی که پلیس می آید و از شما می پرسد چه کاری انجام می دهید شما سریع شروع به لگد زدن به خودتان و استفراغ می کنید . در حقیقت این کار شاید بهترین کار ممکن باشد

صفحه اصلی                                             مقالات باغبانی

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد