X
تبلیغات
رایتل


طرح بنگاه‌های زودبازده تحمیل شد

ایلنا: نماینده دیره کنگال و جم در مجلس شورای اسلامی از اینکه طرح بنگاه‌های زودبازده بدون مطالعه و به صورت سراسری به کل کشور تحمیل شده‌است؛ انتقاد کرد.
عسگر جلالیان در گفتگو با ایلنا، گفت: متاسفانه آقایان بررسی نکردند که اجرای این طرح در کدام شهر موفقیت آمیز و در کدام شهر با شکست روبه‌رو می‌شود.
وی تاکید کرد: برای اجرای طرح بنگاه‌های کوچک زودبازده در استان بوشهر اقدامات زیادی صورت گرفت اما انتظاری که از این طرح بود هرگز محقق نشد.
جلالیان گفت: آقایان بررسی نکردند که ظرفیت استان‌ها چگونه است و در چه استان یا شهری به این طرح نیاز داریم و این درحالی بود که ظرفیت بسیاری از استانها با این طرح مغایرت داشت.
وی با تاکید بر اینکه بنگاه‌ها باید براساس استان‌ها پالایش شوند؛ گفت: ممکن است در شهری حتی یک درصد نیز به این بنگاه‌ها نیاز نباشد و در شهر دیگری این طرح باید با صددرصد ظرفیت اجرا شود اما آقایان این طرح را سراسری اعلام و اجرا کردند.
عضو کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر این که نگاه به بنگاه‌ها باید در راستای ایجاد اشتغال و تولید باشد گفت: در برخی استان‌ها امکان ایجاد اشتغال پایدار وجود دارد که به راحتی می‌توان برنامه‌ریزی کرد و با حداقل بودجه حداکثر بهره را گرفت.
وی از استان بوشهر به عنوان یکی از مناطقی است که نیازی به بنگاه‌های کوچک زودبازده ندارد؛ یاد کرد.
این نماینده مجلس گفت: با توجه به ظرفیت‌های استان بوشهر از جمله نفت، گاز، پتروشیمی، انرژی‌های نوین، صید و صیادی، اسکله، بندر، شیلات و صنایع وابسته، کشاورزی به خصوص نخلستان‌ها که مقام دوم را درکشور دارد به آسانی می‌توان نتیجه گرفت که در بوشهر نیازی به بنگاه‌های کوچک زودبازده نیست بلکه با یک برنامه‌ریزی دقیق و اصولی می‌توان به سرعت انتقالی بیشتر از آنچه که در طرح بنگاه‌های زودبازده هدف‌گذاری شده را به دست آورد.
جلالیان نگاه دوم را به تحلیل عملکرد بنگاه‌های زودبازده در کلان کشور اختصاص داد و گفت: اگر بخواهیم واقع‌بینانه به این طرح نگاه کنیم بسیاری از این طرح‌ها با برنامه و طراحی درستی انجام نشد؛ چون کاری کارشناسی نبود و فقط پول را به دست افراد بیکار سپرد تا اشتغال ایجاد شود ولی در عمل با اجرای این طرح بیکاران سرگردان به بیکاران بدهکار سرگردان تبدیل شدند.
وی از رفاقت‌ها و رانت‌ها در واگذاری تسهیلات خبر داد و گفت: به هر حال افراد به اشکال مختلف وام گرفتند تا به عنوان بیکار خیابان‌ها را بالا و پایین نکنند اما اکنون که بدهکار هم شده‌اند بیکاری هستند که از ترس طلبکار جرات حاضر شدن در خیابان‌ها را هم ندارند.
جلالیان اصل طرح بنگاه‌های زودبازده را ارزشمند توصیف کرد و گفت: هنگامی که در اجرا بد عمل می‌کنیم طرحی جهانی و تاثیرگذار را زیر سئوال می‌بریم و باعث می‌شود طرح بنگاه‌های زودبازده در افکار عمومی به عنوان طرحی ضد اشتغال و عامل بیکاری جابیافتد.

منبع بازارکار

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد