X
تبلیغات
رایتل

بدیویی دهان (هالیتوز) چیست؟

 
 
حفره‌های موجود در دهان و زبان‌های دارای شیارهای عمیق، اولین مخزن باکتری‌هایی هستند که عموما پلاک نامیده می‌شوند. این باکتری‌ها ترکیبات فرار گوگرد ایجاد می‌کنند که بوی بد دهان را سبب می‌شوند.

دهان بدبو می‌تواند علامت هشداردهنده بیماری لثه باشد که توسط پلاک ایجاد می‌گردد. مسواک زدن دندان‌ها و حتی زبان می‌تواند به پاک کردن باکتری‌های بد کمک کند. دندانپزشکان اغلب به بیماران توصیه اکید می‌کنند که لکه‌های بین دندان‌ها را با نخ دندان بردارند.

گاه حتی به کار بردن نخ دندان هم نمی‌تواند از بوی بد دهان جلوگیری کند؛ فقط مصرف اندکی از برخی غذاها می تواند بوی بد را به دهان بازگرداند.

بوی غذاهای حاوی سیر و پیاز خورده شده می‌تواند تا مدت‌ها پس از صرف غذا باقی بماند. غذا وارد جریان خون شده و به شش ها می رود و موجب بد بو شدن بازدم می‌شود.

دهان شویه و آدامس تنها به طور موقت بوی بد را می‌پوشانند و این بو تا زمانی که غذا از بدن دفع نشده است ادامه می‌یابد.

دهان بدبو اغلب نماینده یک بدن ناسالم است. دانشمندان به طور مستقیم بیماری لثه و بیماری قلبی را با هم مرتبط می‌دانند. پژوهش ها نشان می‌دهد که سایر بیماری‌ها و مشکلات بهداشتی بوی بد دهان را به عنوان یک عارضه ایجاد می‌کنند.

بزاق دهان را از باکتری های مولد بوی بد خارج آن در امان نگاه می‌دارد. شب هنگام همگی ما اساسا به خشکی دهان مبتلا می‌شویم. هیچ کس در زمان خواب بزاق تولید نمی‌کند و به همین دلیل ما صبحگاه با بوی بد دهان از خواب بر می‌خیزیم.

بیماران مبتلا به سرطان که پرتو درمانی می‌شوند، اغلب بوی بد دهان را تجربه می‌کنند. یک بیمار مسن مبتلا به بوی بد و خشکی مداوم دهان ممکن است حتی به بیماری های بدتری مبتلا شود. خشکی دهان بلع دشوار را به همراه دارد.

به همین دلیل ممکن است غذا به آسانی به لوله تنفسی و شش‌های بیمار وارد شود و این امر می تواند ابتلا به ذات الریه را سبب شود. نارسایی کلیه، دیابت، تغییرات هورمونی و مشکلات ریوی نیز می‌توانند بوی بد دهان را سبب شوند.

توتون عامل بدبو شدن تنفس سیگاری‌ها است. اختلالات گوارشی از قبیل اشکال در سوخت و ساز اسیدهای چرب و اجابت مزاج به دفعات کم می‌تواند مولد بوی بد دهان باشد.

بدیویی دهان همچنین از عوارض رژیم گرفتن و تغذیه نامرتب است. افرادی که رژیم غذایی کم کربوهیدرات مصرف می کنند از بوی بد دهان در رنج هستند.

برای دانستن اینکه آیا باید درباره بوی بد دهان خود نگران باشید یا نه، با یک دندانپزشک یا پره اودونتولوژیست (متخصص بافت‌های اطراف دندان) مشورت کنید. [شناخت بوی بد دهان]

دندان های خود را مرتبا با یک مسواک الکتریکی مسواک بزنید. مسواک الکتریکی دندان ها را بهتر از مسواک های دستی معمولی تمیز می کند. دندان های خود را مرتبا نخ دندان کرده و دهان خود را هر روز با یک دهان شویه بشویید تا از پوسیدگی دندان ها جلوگیری شود
 

 

منبع خبر : همشهری - http://hamshahri.net/News/?id=32335

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد